Register for your free account! | Forgot your password?

You last visited: Today at 07:32

• Please register to post and access all features, it's quick, easy and FREE!

Portal Bug

Reply

Old   #1

elite*gold: 0
Received Thanks: 1
Portal Bug

Hi,

First i need your help about tools. I need darkorbit tool for mac. Someone tell me a tool for mac please. (NOT BOT)

Here is the bug;

If you want to try jump secret map and try jump to from x-2 to x-1, you dont need to run all road. When you in x-2 portal, push to jump and after push to jump cpu. You ll make jump with jump cpu but you ll be in x-1 portal. It ll be have more time and trying for u.

Merhaba,

Mac için darkorbit tool arıyoum, bot değil. yardımcı olabilecek varsa sevinirim.

portal bugu;

gizli haritaya atlamak için atlama cpu ile atlama denemeleri yapıyorsanız, x-2 haritasını x-1 haritasına bağlayan portalda önce J ile atlama tuşuna basın. hemen ardından atlama cpu ya basın. önce cpu ile atlama gerçekleşecektir. hangarda doğacaksınız, birkaç saniye sonra ise x-1 portalında doğacaksınız. size zaman kazandırır.

concon21 is offline  
Thanks
1 User
Old   #2

Received Thanks: 12
hey,
there is no Bot for Mac. You can try Toshinou - it should work on Mac (didn't work out for me).

Either install Windows on your Mac or use some VPS.

Türkce:

Bug paylaşımı için tșkler. Çoğu zaten bunu biliyorda kimse paylaşmıyor/paylaşmak istemiyor. Mac için Bot malesef yok. İstersen Toshinou'yu dene - normalde çalışması lazim (bende olmadı). Çalışmasa Windows yükle yada VPS kullan.

honigfisch is offline  
Old   #3

Received Thanks: 1,152
Toshinou works on Mac. Just ask me for the newest launcher or wait for the Electron version.
Freshek is offline  
Thanks
1 User
Old   #4

Quote:
Originally Posted by honigfisch View Post
hey,
there is no Bot for Mac. You can try Toshinou - it should work on Mac (didn't work out for me).

Either install Windows on your Mac or use some VPS.

Türkce:

Bug paylaşımı için tșkler. Çoğu zaten bunu biliyorda kimse paylaşmıyor/paylaşmak istemiyor. Mac için Bot malesef yok. İstersen Toshinou'yu dene - normalde çalışması lazim (bende olmadı). Çalışmasa Windows yükle yada VPS kullan.

Peki seprom bugu dışında bildiğin herhangi bi bug var mıdır?

concon21 is offline  
Old   #5

Received Thanks: 127
Denemeyin arkadaşlar çünkü eğer gizli haritaya atlamazsan seni portala atıyorya mantıken gizli haritaya atladığında seni geri çıkartacaktır. Denendi ve gizli haritaya atlandığında haritadan çıkarttı portalın yanına götürdü. Bunu kullanmak isteyenler biyerden sonra bırakmalı çünkü gizli haritaya atlarsa pişman olabilirsiniz.
LEJYONER(DS) is offline  
Old   #6

Quote:
Originally Posted by concon21 View Post
Peki seprom bugu dışında bildiğin herhangi bi bug var mıdır?
Duyduguma göre daha kolay bir yöntem var Seprom bugu yapmak icin...

Bu konularlan pek fazla ugraşmiyorum. Istersen bu konuya bir göz at (UBA bug calişiyor, credit bugu denemedim - belki calişiyordur, Seprom bugu calişmiyor):
https://www.elitepvpers.com/forum/da...ys-seprom.html

Emin degilim ama galba bir Havoc bugu var - şu aralar deniyorum

Quote:
Originally Posted by LEJYONER(DS) View Post
Denemeyin arkadaşlar çünkü eğer gizli haritaya atlamazsan seni portala atıyorya mantıken gizli haritaya atladığında seni geri çıkartacaktır. Denendi ve gizli haritaya atlandığında haritadan çıkarttı portalın yanına götürdü. Bunu kullanmak isteyenler biyerden sonra bırakmalı çünkü gizli haritaya atlarsa pişman olabilirsiniz.
Kendim denemedim ama bug'dan duymuştum. Ozaman pekte işe yaramiyormuş. Zaten gizli haritaya gitmek isteyen burda paylaşilan bot'u kulanir. Önemli olan gizli haritada kalabilmek.
honigfisch is offline  
Old   #7

elite*gold: 1
Received Thanks: 1,578
You should keep doing like this and eventually you will jump and then you will get switched back to x-1.

You will not remain in the secret map.

There is no "secret portal bug" or any of this stuff, and even jumping lots of times is not a bug.
Sήĝwy is offline  
Thanks
4 Users
Old   #8

Quote:
Originally Posted by Freshek View Post
Toshinou works on Mac. Just ask me for the newest launcher or wait for the Electron version.
Sounds great. Is the launcher already available or will you release it in the forthcoming weeks/months (sry for off-topic)
honigfisch is offline  
Old   #9

elite*gold: 200
Received Thanks: 115
Quote:
Originally Posted by Sήĝwy View Post
You should keep doing like this and eventually you will jump and then you will get switched back to x-1.

There is no "secret portal bug" or any of this stuff, and even jumping lots of times is not a bug.
You are right
Here is the prove:
Sydno is offline  
Thanks
2 Users
Old   #10

Quote:
Duyduguma göre daha kolay bir yöntem var Seprom bugu yapmak icin...

Bu konularlan pek fazla ugraşmiyorum. Istersen bu konuya bir göz at (UBA bug calişiyor, credit bugu denemedim - belki calişiyordur, Seprom bugu calişmiyor):
https://www.elitepvpers.com/forum/da...ys-seprom.html

Emin degilim ama galba bir Havoc bugu var - şu aralar deniyorum

Kendim denemedim ama bug'dan duymuştum. Ozaman pekte işe yaramiyormuş. Zaten gizli haritaya gitmek isteyen burda paylaşilan bot'u kulanir. Önemli olan gizli haritada kalabilmek.

Havoc bugu nedir peki?
concon21 is offline  
Old   #11

Received Thanks: 9
Quote:
Originally Posted by Sήĝwy View Post

You are wrong. I jumped in secret map like 5 times using this bug (it was like a week ago). Maybe it didnt work in December but now it should
Dadrouy is offline  
Old   #12

Quote:
Originally Posted by Dadrouy View Post
You are wrong. I jumped in secret map like 5 times using this bug (it was like a week ago). Maybe it didnt work in December but now it should
how you jump secret map? ı tryed maybe 500 times jum cpu but i didnt go there.
concon21 is offline  
Old   #13

Quote:
Originally Posted by concon21 View Post
Havoc bugu nedir peki?
Bilmek istiyorsan, özel mesaj at. Tam olarak emin degilim - şans da olabilir. Son 4 Zeta dan hep Havoc aldim.
honigfisch is offline  
Old   #14

Quote:
Originally Posted by Dadrouy View Post
How many jumps for the bug to work?
eptanisos is offline  
Old   #15

Quote:
Bilmek istiyorsan, özel mesaj at. Tam olarak emin degilim - şans da olabilir. Son 4 Zeta dan hep Havoc aldim.
gönderdim özelden mesaj

concon21 is offline  
Reply

Tags
bug darkorbit portal jump

« Previous Thread | Next Thread »